Besiktas se califica in optimile Champions League

Sursă foto: twitter.com/Besiktas

Campioana Turciei Besiktas Istanbul a obtinut, marti seara, rezultatul de care avea nevoie pentru calificarea in optimile Champions League cu o etapa ramasa din faza grupelor.

Besiktas a remizat pe teren propriu cu FC Porto, scor 1-1, rezultat stabilit inca din prima repriza.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 29 prin sutul lui Monteiro din interiorul careului dupa o faza fixa excelent lucrata in flancul drept.

Talisca avea sa egaleze cu patru minute inaintea pauzei din pasa lui Tosun cu o reluare din interiorul careului.

Besiktas acumuleaza 11 puncte si ocupa primul loc in Grupa G, in timp ce Porto se mentine pe doi, cu 7 puncte.

Intr-o alta partida disputata marti de la ora 19:00, Spartak Moscova si Maribor au terminat de asemenea la egalitate, scor 1-1, intr-un meci Grupa E.

Campioana Rusiei deschisese scorul in minutul 82 prin Ze Luis cu o reluare din sase metri, insa Maribor a egalat in extremis in prelungiri prin Mesanovic la o faza la care gazdele au acuzat o pozitie afara din joc.

Doua puncte uriase pierdute de Spartak, echipa care ramane pe locul trei cu sase puncte, sub Sevilla si Liverpool care se infrunta in meci direct pentru calificarea in optimi.