Bayern Munchen stabileste un nou record in Liga Campionilor

Sursă foto: twitter.com/FCBayern

Echipa germana Bayern Munchen a debutat in faza grupelor din Liga Campionilor cu victorie fara drept de apel in deplasare cu Benfica Lisabona, scor 2-0.

Robert Lewandowski in minutul 10 si Renato Sanches in minutul 54 au marcat golurile campioanei Germaniei.

Golul lui Sanches a fost unul dupa o faza senzationala pornita din jumatatea de teren a bavarezilor. Robben a pasat cu calcaiul pentru Sanches care a rupt-o la fuga cu mingea la picior pana in jumatatea adversa. A pasat in dreapta la Lewandowski, acesta a schimbat partea pentru Ribery. Pasa in fata pentru James Rodriguez si centrarea columbianului a fost transformata in gol de Renato Sanches ajuns in fata portii.

Interesant este ca Bayern Munchen devine prima echipa din istoria Ligii Campionilor care castiga pentru al 15-lea sezon la rand cel dintai meci din faza grupelor competitiei, stabilind un record in materie.

Ajax Amsterdam a zdrobit-o pe AEK Atena, cu 3-0, in cealalta partida a Grupei E.

Tagliafico in minutele 46 si 90, respectiv van de Beek in minutul 77 au marcat golurile victoriei “Lancierilor”.