Bayern Munchen in finala Champions League

Afisul finalei Champions League din acest an a fost completat dupa ce Bayern Munchen a invins-o pe Lyon, cu 3-0, in a doua semifinala.

Pentru campioana Germaniei au marcat Gnabry (19, 33) si Lewandowski (88).

Bayern a mai avut un gol anulat pentru un offside la Coutinho in minutul 76.

In pofida diferentei inregistrate pe tabela de marcaj, Lyon a ratat prima ocazie mare a meciului.

Era minutul 4 cand olandezul Depay scapa singur cu portarul Neuer si trimitea in plasa laterala.

Lyon a mai ratat o mare ocazie la 0-0 prin Ekambi in minutul 17, cand sutul acestuia s-a dus in bara.

La doua minute dupa aceasta faza a venit golul lui Gnabry. Patrundere pe zona centrala si sut in forta care nu i-a lasat nicio sansa lui Lopes.

Un gol care a taiat aripile lyonezilor, formatia din Hexagon primind al doilea gol in minutul 33 de la acelasi Gnabry.

In minutul 38 Lewandowski rata singur cu poarta goala in fata.

Avea sa se revanseze pe final de meci cand a pus capul decisiv la centrarea lui Kimmich dintr-o lovitura libera.

Finala PSG - Bayern este programata duminica, 23 august, de la ora 22:00.

Pentru Bayern va fi a 11-a finala de Champions League din istorie si prima dupa 2013.

Bavarezii au castigat de cinci ori (1974, 1975, 1976, 2001, 2013) si au pierdut de tot atatea ori finala (1982, 1987, 1999, 2010, 2012).

PSG va disputa in premiera ultimul act.

Lyon: Lopes – Denayer, Marcelo, Marcal (Cherki 72') – Dubois (Tete 67'), Caqueret, Guimaraes (Mendes 46'), Aouar, Cornet – Toko Ekambi (Reine-Adelaide 67'), Memphis (c) (Dembele 58').

Bayern: Neuer (c) - Kimmich, Boateng (Süle 46'), Alaba, Davies - Goretzka (Pavard 83'), Thiago (Tolisso 83') - Gnabry (Coutinho 75'), Müller, Perisic (Coman 63') - Lewandowski.