Barcelona, victorie in zece cu Olympiakos. Messi, golul 100 in cupele europene

FC Barcelona s-a impus fara sa forteze, cu 3-1, miercuri seara, pe Olympiakos Pireu, meci incheiat de catalani in inferioritate numerica si in care Lionel Messi a marcat golul cu numarul 100 in Europa.

Barcelona s-a chinuit in primele minute in fata unei aparari pe doua linii, insa gruparea blaugrana a primit un cadou nesperat in minutul 17.

Deulofeu a patruns pe dreapta si mingea centrata de acesta a fost deviata in propria poarta de Nikolaou.

Ratare monumentala a lui Suarez singur cu portarul in minutul 33. Goalkeeper-ul celor de la Olympiacos a respins intr-un corner ramas fara rezultat.

In finalul primei reprize s-a rupt echilibrul partidei, Pique fiind trimis la cabine pentru cumul de cartonase galbene.

Barcelona a rezolvat meciul in partea secunda. Mai intai Messi a transformat magistral o lovitura libera din marginea careului.

Digne, fundasul stanga francez, a majorat scorul la 3-0 cu un sut din interiorul careului la coltul lung.

Olympiakos a marcat golul de onoare in minutul 90 in urma unei lovituri de la colt prin Nikolaou, jucator care s-a spalat astfel de pacatele autogolului din debut.

Juventus intoarce cu Sporting

In cealalta partida a Grupei D, Juventus Torino s-a impus pe teren propriu in fata lui Sporting Lisabona, cu 2-1, dupa ce lusitanii au condus.

Sporting a deschis scorul prin autogolul lui Alex Sandro, pentru ca pana la pauza Juve sa egaleze prin Pjanic.

Golul victoriei gazdelor a fost adus de croatul Mandzukic cu sase minute inaintea finalului.