Barcelona o elimina pe Inter din Liga Campionilor. Ansu Fati intra in istoria competitiei

Deja calificata in optimile de finala, Barcelona a jucat ca o mare echipa si a castigat pe Meazza din Milano in fata lui Inter, cu 2-1, in ultima etapa a grupelor din Liga Campionilor.

Campioana Spaniei a deschis scorul prin Carles Perez in minutul 23, avantaj al oaspetilor pe care Inter l-a anulat inaintea pauzei prin Lukaku.

Internationalul belgian a sutat din afara careului din pasa lui Martinez, argentinianul protejand balonul in duel cu un aparator al Barcelonei.

Ansu Fati a adus victoria Barcelonei cu un sut in minutul 87 si a devenit la 17 ani si 40 de zile cel mai tanar marcator din istoria Ligii Campionilor.

Barcelona a jucat la Milano fara Lionel Messi, dar cu Luis Suarez si Antoine Griezmann.

In cealalta partida a grupei, Borussia Dortmund a invins-o acasa pe Slavia Praga, cu 2-1, rezultat in urma caruia gruparea germana obtine calificarea in optimile Ligii Campionilor.

Pentru al doilea an consecutiv Inter Milano rateaza calificarea in optimi in ultima etapa dintr-o grupa cu Barcelona.

Sezonul trecut Tottenham a mers mai departe in detrimentul echipei italiene si a ajuns pana in finala.