GOL cu GOL Champions League: Chelsea - Atletico Madrid 1-3

Onlinesport.ro a transmis, miercuri seara, de la ora 21:45, returul meciului dintre Chelsea Londra si Atletico Madrid, din semifinalele Champions League. Prima mansa s-a incheiat 0-0, iar Atletico s-a calificat dupa 3-1 in fieful "albastrilor".

Incepe jocul de pe Stamford Bridge!

Inaintea meciului, s-a tinut un minut de reculegere pentru Tito Vilanova si Vujadin Boskov.

1' Chelsea are prima posesie.

1' Branislav Ivanovic faulteaza in atac. Azpilicueta evolueaza in zona de mijloc in aceasta seara.

2' Turan centreaza de pe stanga, Ramires deviaza usor in bratele lui Schwarzer (41 ani+).

3' Pressing bun al madrilenilor, urmeaza un atac al lui Chelsea. Torres este mult prea singur si pierde in flancul stang de atac.

4' Hazard nu poate trece de Koke, Atletico obtine prima lovitura de colt in urma unui contraatac.

5' Koke pe coltul scurt, respinge Azpilicueta. Koke trimite in fata portii, centrarea sa se transforma intr-un sut, Schwarzer surprins putin in fata, este salvat de bara transversala!

6' Chelsea construieste cu mult calm la mijlocul terenului, madrilenii blocheaza bine culoarele, iar Willian este nevoit sa recurga la un balon lung in careu pentru Torres, devansat de fundasii adversi.

8' Jucatorii lui Chelsea paseaza de-a latul terenului, ritmul este unul scazut. Atletico este asezata excelent de Simeone.

9' Startul este unul conform cu asteptarile, in masura in care niciuna din cele doua formatii nu par dispuse sa isi asume riscuri.

10' Koke incearca sa il gaseasca pe Diego Costa cu o pasa la firul ierbii in marginea careului, intervine prin alunecare un jucator echipat in albastru.

11' Rojiblancos paseaza marunt in jumatatea adversa.

12' Foarte multe pase inapoi la Chelsea, in conditiile in care "albastrii" nu se grabesc sa ajunga la poarta lui Courtois.

14' Juanfran greseste o minge in marginea careului, Hazard ii fura mingea, Arda Turan se repliaza, faulteaza, iar Chelsea beneficiaza de o faza fixa de pe partea stanga.

14' Willian ii paseaza lui Ramires la 20 de metri de poarta lui Courtois, perpendicular, Koke faulteaza. Din nou lovitura libera pentru Chelsea.

15' Willian trage peste zid, dar si peste poarta lui Courtois!

16' Diego Costa este egoist in interiorul careului advers, incearca un sut si trimite in blocaj. Tiago astepta o pasa pe 16 metri!

18' Hazard centreaza puternic in fata portii, Courtois are timp sa retina, niciun jucator al lui Chelsea nu a atacat mingea!

19' Diego Costa in careu, trage puternic, Cahill vine din spate prin alunecare si acorda corner.

21' Nici Atletico nu se avanta in atac, aducand destui de putini oameni in jumatatea adversa.

22' Pe marginea terenului, Jose Mourinho este impasibil, in timp ce Simeone nu poate sta locului inca de la primul fluier al lui Rizzoli.

22' Ramires primeste in interiorul careului, lateral dreapta, vrea sutul, dar este imediat blocat de fundasii lui Atletico.

23' Luiz primeste din margine la 8 metri si finalizeaza din foarfeca, putin pe langa stalpul din dreapta lui Courtois!

24' Jucatorii lui Atletico Madrid strang foarte bine in zona balonului.

24' Hazard patrunde in flanc, trimite o minge pe 6 metri, pe jos, Godin este acolo si acorda corner.

25' Willian bate la prima bara, Terry este daramat, cere penalti, Rizzoli acorda o noua lovitura de colt.

27' La meci asista si Maradona, dar si antrenorul lui AS Monaco, Claudio Ranieri, printre altii.

28' Atletico revine in atac dupa 6-7 minute mai bune ale gazdelor.

30' Posesia balonului: Chelsea 61%, Atletico 39%.

31' Cahill este avertizat de Rizzoli pentru un presupus fault asupra lui Diego Costa. Lovitura libera pentru Atletico, de la 28 de metri, lateral stanga.

32' Koke centreaza cu mult efect spre interior, Terry intervine in fata a doi adversari si scoate in lateral!

34' Arda Turan greseste serviciul pentru Diego Costa, demarcat in careul advers.

35' In continuare, joc fara fisuri pe faza de aparare.

36' GOOOLLL CHELSEEAAA! Torres deschide scorul! Willian trece fantastic de doi jucatori adversi in banda dreapta, mingea ajunge in zona punctului cu var la Torres, care deschide scorul printr-un sut plasat, usor deviat de Mario Suarez!

38' Fernando Torres primeste la 30 de metri de poarta lui Courtois, pierde prim-planul si faulteaza in atac.

40' Diego Costa este semnalizat in pozitie de ofsaid.

41' Suporterii lui Chelsea au inceput sa cante. Chelsea, aproape de a treia finala europeana in tot atatia ani.

42' Turan obtine o lovitura libera buna la faultul comis de Ramires undeva in partea stanga de ataca oaspetilor, unde se desfasoara majoritatea actiunilor.

42' Koke trimite din nou cu mult efect, Adrian se inalta si deviaza cu capul pe directia lui Schwarzer, care nu are probleme in a retine.

43' David Luiz cauta o centrare in diagonala, la bara a doua, care-l depaseste pe Fernando Torres.

44' GOOOOOLLLL ATLETICOOOOO! Adrian egaleaza cu un sut simplu din interiorul careului! Juanfran se bate pentru o minge data ca si iesita in aut de poarta de fundasii lui Chelsea si ii trimite lui Adrian in fata portii, care nu iarta, 1-1!

Finalul primei reprize.

REPRIZA A DOUA.

Incepe repriza a doua.

46' Nicio modificare operata la pauza de cei doi tehnicieni.

46' Mario Suarez incearca sa preia pe piept cu Willian in spate, cade in careul advers, dar arbitrul nu poate acorda atat de usor penalti pentru oaspeti.

47' Defensiva lui Chelsea ezita, permitandu-i lui Arda sa trimita un voleu de la 4-5 metri, Schwarzer este pe coltul scurt si scoate in corner! Ocazie mare de gol pentru Atletico.

49' Mario Suarez incearca poarta lui Schwarzer de la peste 30 de metri, imprecis insa.

50' Start anemic de repriza secunda pentru elevii lui Jose Mourinho, in continuare apatic la marginea suprafetei de joc.

51' Duel al galeriilor pe Stamford Bridge. Galeria lui Atletico incepe sa isi faca simtita prezenta, desi este depasita numeric.

52' Surprinzator, Atletico are posesia.

52' Koke primeste de la Arda la 25 de metri, se gandeste prea mult pana sa suteze, trage din cadere in blocaj. Tiago incearca cu stangul din afara careului, Schwarzer se culca pe minge si retine de la firul ierbii.

53' Lovitura libera pentru Chelsea. Willian trimite inalt in careu, Terry vine din spate si loveste cu capul de la 8-9 metri, Courtois respinge in fata si este acoperit imediat de fundasi!

54' Prima inlocuire la Chelsea Londra: iese Ashley Cole, intra Samuel Eto'o.

55' Zece minute disputate cu mare intensitate intre cele doua echipe. Golul lui Adrian ne asigura ca vom avea parte de fotbal in aceasta repriza, si nu antijocul promovat de Jose Mourinho pe Anfield.

56' David Luiz nu prinde cadrul portii de la aproximativ 30 de metri.

59' Penalti pentru Atletico! Samuel Eto'o il loveste peste picior pe Diego Costa!

60' Cartonas galben primit de Diego Costa, care incearca sa isi aseze balonul pe punctul cu var.

60' GOOOOOLL ATLETICOOOOOO!Diego Costa transforma cu siguranta, 2-1 pentru Atletico! Brazilianul a tras sub bara transversala, fara sperante pentru Schwarzer.

64' Lovitura libera pentru Chelsea de pe partea stanga.

64' Willian trimite cu dreptul in marginea careului mic, David Luiz trimite cu capul, mingea se izbeste de stalpul portii, mai apoi la Courtois, care scoate in corner!

65' Cartonas galben primit de Adrian Lopez.

66' Prima inlocuire si la Atletico: iese Adrian, intra Raul Garcia.

67' Muta si Mourinho: Demba Ba pentru Fernando Torres.

68' Se joaca cu precadere in terenul lui Atletico.

69' Chelsea crede in sansa ei si se mentine in jumatatea lui Atletico.

71' Spaniolii reusesc sa tina bine de minge in aceste momente.

72' GOOOOOLLLL ATLETICOOOOOO!!! Turan o trimite pe Atletico in finala! Turcul trimite puternic cu capul, Schwarzer deviaza in bara transversala, Arda urmareste si reia in plasa din apropiere pentru 1-3!

74' Diego Costa s-a accidentat si se pare ca nu va mai putea continua.

76' Iese Diego Costa, intra Sosa.

77' Ultima schimbare la Chelsea: Schurrle pentru Willian.

80' Chelsea cauta un gol care ar mai putea spala din imaginea lasata in aceasta seara.

84' Ultima inlocuire la Atletico: iese Arda Turan, intra Cristian Rodriguez.

87' Schurrle primeste in marginea careului, incearca un dribling in viteza si pierde.

88' Chelsea a parut decuplata complet dupa primirea golului de 1-3.

90' 5 minute de prelungire

90+5' Finalul partidei. Real Madrid-Atletico Madrid, finala acestui sezon de Liga Campionilor!

Meciul este oficiat la centru de italianul Nicola Rizzoli.

Echipele de start:

Atletico: Courtois  Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis, Mario Suarez, Tiago,  Adrian, Koke, Arda, Diego Costa.

Chelsea: Schwarzer; Ivanovic, Cahill, Terry, Cole, Azpilicueta, David Luiz, Ramires, Willian, Hazard, Fernando Torres.