MINUT cu MINUT Champions League: Barcelona-Manchester City 2-1 si PSG-Leverkusen 2-1

Onlinesport.ro a transmis live text miercuri seara alte doua meciuri din returul optimilor de finala ale UEFA Champions League: FC Barcelona-Manchester City 2-1 si Paris Saint Germain-Bayer Leverkusen 2-1.

FC Barcelona - Manchester City 2-1 (2-0 in tur)

Punct final al acestei intalniri. FC Barcelona este in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

90+1' Dani Alves o readuce pe Barcelona la conducerea jocului cu un sut din interiorul careului. Iniesta trece de Joe Hart, trimite in spate pentru Alves, care reia in plasa.

90' 2 minute suplimentare

89' Vincent Kompany restabileste egalitatea cu o reluare simpla din 5 metri, la capatul unei faze fixe. 1-1 pe Nou Camp!

86' Cesc este inlocuit cu Sergi Roberto.

86' Messi pentru Fabregas in careu, lateral stanga, sut pe coltul scurt, Hart intervine salvator, corner Barcelona!

84' Contraatac periculos al Barcelonei irosit de Alexis Sanchez, care da impresia ca nu s-a incalzit suficient la marginea terenului, incurcandu-se in driblinguri undeva la 40 de metri de poarta lui Hart. Daca ii iesea, era in situatie de unu la unu cu portarul lui City.

83' Final linistit de partida, in conditiile in care calificarea s-a jucat dupa golul istoric izbutit de Lionel Messi.

80' Inlocuire Barcelona: Alexis Sanchez in locul lui Neymar.

78' Zabaleta ia al doilea cartonas galben si City ramane in inferioritate numerica.

76' 22 de metri de poarta, Xavi trage in zid, blocheaza Yaya Toure!

75' Revenim la lovitura libera dictata mai devreme. Xavi si Messi langa balon.

75' Schimbare la City, ultima: Navas pentru Nasri.

74' Dani Alves obtine o lovitura libera importanta pentru Barcelona, 20 de metri pozitie centrala.

73' Primeste si Vincent Kompany un avertisment din partea lui Bebek.

73' Sutul lui Iniesta nu prinde poarta aparata de Joe Hart!

72' A doua schimbare la oaspeti: Alvaro Negredo in locul lui David Silva.

71' Messi asaza pentru Xavi la 20 de metri de tinta, sut al ultimului, Hart rezolva cu pretul unui corner!

69' Messi, la reusita cu numarul 67 in tricoul Barcelonei in Liga Campionilor, cu unul mai mult decat Raul, fostul detinator al acestui record.

67' Lionel Messi o trimite pe Barcelona in sferturi, 1-0 pentru gazde! Messi primeste in marginea careului mic si nu-l poate ierta pe Hart!

65' Xavi trimite in fata portii pentru Pique, devansat de stoperii lui City!

64' Neymar este faultat in marginea careului de capitanul lui City, Kompany, lovitura libera periculoasa pentru Barcelona, 25 de metri, lateral stanga.

63' City sta in pressing in aceste moment, incercand sa recupereze cat mai rapid balonul.

62' Fernandinho apare in situatie de finalizare, Pique il acopera pe Dani Alves si respinge in afara terenului!

61' Timpul incepe sa nu mai aiba rabdare cu Manchester City. Scorul general este de 2-0 in favoarea formatiei blaugrana.

60' Lionel Messi penduleaza la 25 de metri de poarta adversa, are culoar, trage la firul ierbii, alaturi si de aceasta data.

59' Samir Nasri trage din 16 metri departe de poarta lui Valdes.

56' Joc pe contre in debutul partii secunde.

55' Ocazie mare pentru City! Zabaleta reia la cativa centimetri de vinclu, din marginea careului mic!

54' Cartonas galben pentru Cesc Fabregas, dupa o intrare urata, prin alunecare asupra lui Hart.

53' Valdes are o interventie de zile mari, la lovitura de cap a lui Dzeko! Valdes scoate incredibil, in corner, de sub bara transversala!

51' Lionel Messi se descurca excelent in careul advers, dar finalizeaza in stalpul din dreapta lui Hart!

50' Jucatorii Barcelonei incearca sa o faca pe Manchester City sa iasa din propria jumatate.

47' City forteaza calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor cu ajutorul a doi atacanti veritabili.

46' Inlocuire la City: Edin Dzeko pentru Sergio Aguero. Nicio modificare la gazde.

Incepe repriza a doua!

Finalul primei parti.

45' Un singur minut de prelungire.

44' Actiune personala a lui Messi, trimite pentru Neymar in careu, brazilianul scapa cu Hart in lateral, incearca sa reia in poarta ramasa goala, scoate un fundas al lui City, de la coltul scurt, un gol ca si facut!

44' Posesie prelungita pentru britanici, neconcretizata.

41' Ocazie mare de gol pentru City. Silva ii asaza mingea cu calcaiul lui Nasri, a la Zlatan, francezul trage din interiorul careului pe centrul portii, prinde Valdes!

41' Messi il cauta pe Neymar in 16 metri, brazilianul incearca sa treaca de stoper printr-o preluare in viteza, nereusita!

39' Neymar primeste in marginea careului, isi depaseste adversarul direct din preluare, cu capul, incearca sa gaseasca spatiul liber dintre stalpul portii si Hart, minge deviata, corner Barcelona!

37' Jocul este intrerupt pentru ca Andres Iniesta sa primeasca ingrijiri medicale la nivelul gazonului. Lovitura genunchi in genunchi incasata de Iniesta din partea mai puternicului Zabaleta.

36' Atac prelungit al lui City, pe "semicerc", cu David Silva tragand peste bara tranvsersala a portii aparate de Victor Valdes.

35' City incearca sa profite de eventualele spatii libere ce pot aparea in defensiva Barcelonei. Tactic, Barca a jucat aproape perfect in prima jumatate de ora.

32' Joc cursiv pe Nou Camp, lipsesc marile ocazii insa.

31' Zabaleta nu va putea juca in urmatorul meci al lui City in Liga Campionilor.

30' Argentinianul Zabaleta (City) primeste cartonas galben dupa un fault comis asupra lui Iniesta, la mijlocul terenului.

28' Lovitura libera pentru Manchester City, distanta considerabila, partea stanga. Silva trimite in careu, Lescott faulteaza in saritura!

23' Kolarov primeste cartonas galben pentru proteste.

22' Atac promitator al lui City, citit la timpul potrivit de stoperii Barcelonei.

19' Doua decizii aparent gresite de arbitraj. Egalitatea nu se pastreaza la acest capitol. Barcelona a reclamat un fault in careu comis asupra lui Messi, dar nesanctionat de Lannoy, plus golul anulat mai devreme.

18' Neymar deschide scorul pe Nou Camp, insa golul este anulat pentru o presupusa pozitie de ofsaid la Jordi Alba. Decizie la limita, eronata.

17' Kolarov centreaza la firul ierbii de pe partea stanga de atac, Milner pune latul si reia mult alaturi pe langa poarta lui Valdes.

15' Manchester City trece cu bine peste primul sfert de ora a mansei retur cu FC Barcelona. "Cetatenii" insa au nevoie de mai mult de atat pentru a apuca macar cele doua reprize de prelungiri.

13' Sutul lui Iniesta ocoleste poarta lui Hart.

12' Lionel Messi scapa singur in careul lui City, trece de Hart, se afla in unghi mort si trage intr-un fundas repliat pe linia portii!

11' Dani Alves, blocat in marginea careului advers.

9' Lionel Messi cade in suprafata de pedeapsa, Lannoy lasa din nou jocul liber. Intre timp, Fernandinho primeste cartonas galben pentru o intrare urata asupra lui Busquets.

7' Iniesta solicita o lovitura libera la 22-25 de metri distanta de poarta lui Hart, Lannoy lasa bine jocul sa continue.

5' A inceput deja morisca de pase a Barcelonei. Un prim atac dezvoltat in partea dreapta, Neymar trimite in centrul careului, de unde respinge Zabaleta pentru moment. Pe respingere, Xavi nu prinde cadrul portii din 20 de metri!

2' Jucatorii Barcelonei efectueaza un pressing sufocant in acest start de partida.

Lionel Messi evolueaza in aceasta seara pe post de "aripa" dreapta.

Incepe meciul de pe Nou Camp!

Manuel Pellegrini nu se afla pe banca, dupa ce a fost suspendat ca urmare a declaratiilor facute la finalul partidei din urma cu patru saptamani.

La City, revine Sergio Aguero, absent in urma cu aproape o luna, in meciul tur.

Jocul este oficiat la centru de Stephane Lannoy.

Conform statisticilor, de la introducerea formatului actual al UCL, nicio echipa oaspete nu a reusit sa anuleze la retur un handicap de doua goluri.

Peste 90.000 de fani prezenti in tribunele stadionului Nou Camp.

Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Sergio Busquets, Xavi, Iniesta - Messi, Cesc, Neymar.

Manchester City: Hart - Zabaleta, Kompany, Lescott, Kolarov - Fernandinho, Toure - Milner, Silva, Nasri - Aguero

Paris Saint Germain - Bayer Leverkusen 2-1 (4-0 in tur)

Finalul partidei. Paris Saint Germain merge in sferturile de finala dupa 6-1 scor general.

90' 3 minute suplimentare

88' Cristophe Jallet este surprins in pozitie afara din joc.

85' Schimbare la PSG: Camara in locul lui Edinson Cavani.

80' Cartonas galben pentru Adrien Rabiot, de la PSG.

79' Inlocuire la formatia oaspete: iese Stefan Reinartz, intra Maximilian Wagener.

78' Cu un om mai putin pe teren si handicap de un gol pe tabela, Leverkusen nu mai conteaza in atac pe acest final de partida.

72' Schimbare la PSG: Menez pentru Zlatan, care este menajat pentru duelurile viitoare din Ligue 1 si, respectiv, sferturile acestei competitii.

68' Cartonas rosu pentru Emre Can (Bayer Leverkusen).

67' Dubla modificare la oaspeti: Son in locul lui Castro si Brandt in locul lui Sam.

65' Zlatan primeste in interiorul careului, dar finalizarea suedezului are de suferit, sut peste poarta!

63' Inlocuire Paris Saint Germain: Lucas Moura pentru Lavezzi, autorul golului de 2-1.

58' Minge aruncata in careu pentru Derdiyok, care reia din alergare pe coltul scurt, fara probleme pentru Sirigu.

54' Lavezzi o aduce pe PSG la conducerea partidei, 2-1, cu un sut simplu, cu latul din interiorul careului, dupa o faza consumata in flancul stang.

49' Derdiyok este avertizat pentru o "talpa" asupra lui Jallet.

A inceput repriza a doua.

Finalul primei reprize.

38' Edinson Cavani apare din nou la finalizare, de aceasta data cu o executie pe centrul portii, prinde Leno!

36' Bernd Leno intervine cu siguranta la lovitura de cap a lui Edinson Cavani, din zona punctului cu var.

28' Rolfes trage in forta aproape de centrul portii, Sirigu nu poate fi pacalit si scorul ramane in continuare 1-1!

27' Jallet il trage de tricou pe Derdiyok in suprafata de pedeapsa, Bebek este atent si indica punctul cu var. Penalti pentru nemti si galben pentru Jallet!

24' Pasa filtranta a lui Derdiyok este interceptata de fundasii lui PSG.

21' Combinatie in doi purtata intre Pastore si Ibrahimovic, ultimul trage peste poarta!

18' Zlatan Ibrahimovic primeste o pasa superba in interiorul careului, dar nu il poate invinge pe Leno si scorul ramane egal, 1-1.

16' Lovitura de la coltul terenului pentru PSG. Argentinianul Lavezzi trimite in fata portii, prada usoara pentru Bernd Leno de aceasta data.

13' Marquinhos restabileste egalitatea cu o lovitura de cap splendida, din zona punctului cu var, Leno nu poate interveni, 1-1!

10' Executia de la distanta a aceluiasi Sidney Sam trece peste bara transversala a portii lui Sirigu.

8' Balon trimis spre Zlatan Ibrahimovic, aflat in preajma careului si facut sandvis de doi stoperi ai "aspirinelor".

6' Donati centreaza perfect de pe partea dreapta, iar Sam reia in plasa cu o lovitura de cap imparabila, din apropiere. 1-0 pentru Bayer Leverkusen!

3' Emre Can expediaza primul sut pe spatiul portii aparate de Sirigu, care acorda corner pentru mai multa siguranta.

Start in mansa retur a confruntarii dintre PSG si Bayer Leverkusen!

Meciul este arbitrat de catre Ivan Bebek.

PSG: Sirigu - Jallet, Thiago Silva, Marquinhos, Digne - Rabiot, Cabaye, Pastore - Cavani, Ibrahimovic, Lavezzi

Leverkusen: Leno - Donati, Wollscheid, Toprak, Guardado - Reinartz, Rolfes, Can - Castro, Derdiyok, Sam