Atletico Madrid opreste minunea Leicester City

Sursă foto: twitter.com/atletienglish

Finalista editia trecuta a Ligii Campionilor, Atletico Madrid s-a calificat in semifinale dupa 1-1 in returul cu Leicester City, campioana surprinzatoare a Angliei din sezonul trecut.

Saul Niguez a deschis scorul pentru echipa spaniola cu o lovitura de cap in minutul 27.

Leicester a restabilit egalitatea in partea secunda, minutul 61, prin atacantul Jeremy Vardy, aceasta nelasandu-i nicio sansa lui Oblak cu un sut in forta din interiorul careului.

Gazdele au ratat apoi o uriasa ocazie de a trece in avantaj prin Ulloa in minutul 64, jucator blocat in extremis de Lucas in 6-7 metri.

Pe masura trecerii timpului sansele gazdelor au devenit tot mai putine, iar una dintre acestea i-au apartinut lui Mahrez la o faza fixa. Mingea trimisa de acesta a ratat de putin spatiul portii.

Leicester City: Schmeichel; Simpson, Benalouane (Chilwell 46), Morgan (Amartey 84), Fuchs; Mahrez, Ndidi, Drinkwater, Albrighton; Okazaki (Ulloa 46), Vardy.

Atletico Madrid: Oblak; Juanfran (Lucas 56), Godin, Savic, Filipe (Correa 74); Koke, Gabi, Gimenez, Saul; Carrasco (Fernando Torres 69), Griezmann.