Atletico intoarce scorul si castiga pe San Siro cu Milan

La prima aparitie pe teren propriu intr-un meci de Champions League dupa sapte ani echipa AC Milan a trecut de la extaz la agonie in disputa cu Atletico Madrid din Grupa B.

Formatia spaniola a castigat, cu 2-1, in urma unui penalty transformat de Luis Suarez in prelungirile partidei care l-a avut la centru pe turcul Cunyet Cakir, un actor care si-a pus amprenta asupra jocului.

Milan a avut un start ideal de partida, cu gol marcat de Leao, in minutul 20.

Aceasta dupa ce la 0-0, doua minute mai devreme, portarul oaspetilor Oblak intervenise decisiv la patrunderea lui Rebic unu contra unu.

Echilibrul partidei s-a rupt in minutul 29, cand Kessie de la gazde a incasat al doilea galben si a fost eliminat. Pe primul il luase in minutul 15.

Repriza s-a incheiat cu o mare ocazie pentru Atletico la sutul trimis de Luis Suarez pe langa poarta.

Omul in plus si-a spus cuvantul in partea secunda si Atletico a inceput sa o preseze tot mai mult pe Milan.

Campioana Spaniei a restabilit egalitatea in minutul 84 prin Griezmann, jucator care a inceput partida pe banca de rezerve. Intrat in locul lui Koke, atacantul francez revenit in vara de la Barcelona a marcat cu un sut din interiorul careului dovedind instinct de mare atacant.

Luis Suarez a adus victoria pentru Atletico dintr-un penalty acordat pentru un hent comis de Kalulu.

In cealalta partida a grupei, Liverpool a umilit-o in deplasare pe FC Porto, cu 5-1.

Un meci in care golurile “cormoranilor” au fost marcate de Salah (2), Mane si Firmino (2).

Egipteanul Salah devine al doilea cel mai bun marcator african din istoria Champions League, dupa Didier Drogba si inaintea lui Sameul Eto’o.

Liverpool are punctaj maxim, fiind urmata de Atletico (4 puncte), Porto (1 punct) si Milan (0 puncte).