Antrenorul Borussiei Dortmund după calificarea în finală: ”Aproape ireal. Am avut și puțin noroc”

Borussia Dortmund a depășit toate așteptările și s-a calificat în finala Ligii Campionilor pentru a treia oară în istorie.

Echipa germană a eliminat în semifinale pe Paris Saint-Germain, cu scorul general de 2-0, câștigând fiecare dintre cele două manșe cu 1-0.

”Este aproape ireal. Cred că per total am meritat să ajungem în finală.

”Ne-am calificat în primul rând datorită muncii în echipă, dar și cu puțin noroc.

”Sunt foarte mândru de echipa mea, de staff și de întregul club”, a declarat Edin Terzic.

PSG a trimis de patru ori mingea în bară pe parcursul reprizei secunde în returul de pe Parc des Princes.

Aceasta după în turul de la Dortmund avusese alte două șuturi în bară și numeroase ocazii de a marca.

Borussia Dortmund s-a impus cu 1-0 la Paris prin golul marcat de Mats Hummels la cinci minute după pauză. Același rezultat fusese înregistrat și în manșa tur.