Ajax face un pas spre finala Ligii Campionilor

Echipa olandeza Ajax Amsterdam a castigat prima mansa a semifinalei cu Tottenham, in deplasare, cu 1-0, si porneste cu prima sansa la calificarea in ultimul act.

“Lancierii” au dat lovitura pe noul stadion al lui Tottenham prin Van de Beek in minutul 15. Scos din offside de un jucator al gazdelor, mijlocasul ofensiv al lui Ajax l-a executat pe Hugo Lloris dintr-o pozitie unu contra unu.

In minutul 24 acelasi Van de Beek l-a luat la tinta pe Lloris cu un sut din unghi, ratand o buna sansa de a face 2-0.

Tottenham ar fi putut intra cu 1-1 la cabine, daca Alderweireld ar fi prins poarta cu o lovitura de cap la ultima faza a reprizei.

In partea secunda jocul a fost unul mai mult de uzura dupa un inceput promitator al gazdelor, dar fara a fi concretizat pe tabela de marcaj.

Cea mai mare ocazie a apartinut lui Ajax in minutul 78 dupa o faza de contraatac, brazilianul Neres sutand in bara!

Returul e programat miercurea viitoare la Amsterdam.