Bundesliga

Victorie categorica obtinuta de Bayern cu Dusseldorf

Bayern Munchen a facut scor, sambata seara, cu Fortuna Dusseldorf, intr-un meci din etapa a 29-a din Bundesliga.

Autogolul lui Jorgensen din minutul 15 a deblocat tabela, pana la pauza scorul ajungand la 3-0 dupa reusitele lui Pavard (29) si Lewandowski (43).

Polonezul din atacul lui Bayern a punctat pentru 4-0 la cinci minute dupa pauza, tabela fiind inchisa de tanarul canadian Davies in minutul 52.

Interesant este ca Lewandowski a marcat in acest meci primele lui goluri contra celor de la Fortuna Dusseldorf.

Bayern ajunge la 85 de goluri marcate in 29 de etape, stabilind un nou record la acest capitol.

Lewandowski devine primul jucator de peste 30 de ani care marcheaza 29 de goluri intr-un singur sezon de Bundesliga. Lewa are acum goluri marcate impotriva tuturor celor 18 echipe din campionatul curent al Germaniei.

Bayern: Neuer (c) - Pavard (Odriozola 62'), Hernandez (Cuisance 45'+1), Alaba, Davies - Kimmich, Goretzka - Gnabry (Batista Meier 78'), Müller (Zirkzee 75'), Coman (Perisic 62') – Lewandowski.

Fortuna: Kastenmeier - Zanka, Hoffmann, Gießelmann - Zimmermann (Zimmer 67'), Stöger (Berisha 57'), Bodzek (c), Morales (Sobottka 57'), Thommy (Suttner 67') - Karaman, Skrzybski.