Bundesliga

Nou record stabilit de Lewandowski in Bundesliga

Campioana Bayern Munchen s-a chinuit pentru o victorie la limita cu Freiburg, scor 2-1, duminica, intr-un meci din etapa a 16-a in Bundesliga.

Atacantul polonez Robert Lewandowski a deschis scorul in minutul 7 si devine primul jucator din istoria primei ligi din Germania care inscrie 21 de goluri in primele 16 runde.

Lewandowski mai stabilise un record cu cele zece goluri marcate in primele cinci etape.

Freiburg a egalat in minutul 62 prin Nils Petersen, un jucator care a inceput meciul ca rezerva.

Thomas Muller a adus victoria lui Bayern cu un gol marcat in minutul 74, astfel ca Bayern evita a doua surpriza la rand.

La mijlocul saptamanii bavarezii erau eliminati de Holstein Kiel, echipa de 2.Bundesliga, in 16-imile Cupei Germaniei.

Bayern reface ecartul de patru puncte in fata lui Leipzig, principala urmaritoare in lupta pentru titlul din Germania.