Bundesliga

Leipzig ramane lider in Bundesliga dupa duelul cu Bayern

Meci mare facut de Leipzig, liderul surprinzator din Bundesliga, in fata campioanei Bayern Munchen.

O partida incheiata 1-1, un scor care o mentine pe Leipzig la conducerea clasamentului dupa patru etape derulate din noul sezon.

Bavarezii au deschis meciul ideal pentru ei, cu gol marcat de Lewandowski in minutul 3. Recuperare a lui Muller in propria jumatate si pasa lunga pentru atacantul polonez care, ramas singur cu portarul, l-a fixat pe acesta pentru a saptea reusita din acest sezon.

Golul cu numarul 199 pentru Lewandowski in tricoul lui Bayern Munchen!

Avantajul campioanei Germaniei a fost anulat de gazde in minutul 45 dupa un penalty transformat de Forsberg.

Bayern putea pleca invingatoare de la Leipzig, insa mingea trimisa de fundasul Sule a sters bara la ultima faza a meciului.

Astfel s-a terminat 1-1 si Leipzig ramane prima in clasament, cu 10 puncte, urmata de Borussia Dortmund (9) si Bayern Munchen (8).

Leipzig: Gulacsi - Mukiele, Konate, Orban (c) - Klostermann (Demme 46'), Laimer, Forsberg (Nkunku 69'), Halstenberg - Sabitzer - Poulsen (Cunha 81'), Werner.

Bayern: Neuer (c) - Pavard, Süle, Boateng, Hernandez - Kimmich, Thiago (Coutinho 88') - Gnabry (Davies 62'), Müller (Tolisso 63'), Coman – Lewandowski.