Bundesliga

Infrangere rara pentru Bayern in campionatul Germaniei

Etapa a 12-a din Bundesliga a debutat, vineri seara, cu derby-ul bavarez dintre Augsburg si Bayern Munchen, meci castigat de echipa care a pornit cu sansa a doua.

Augsburg a furnizat surpriza impunandu-se, cu 2-1, dupa golurile marcate de Pedersen (min.23) si Hahn (min.35).

Pentru Pedersen a fost primul gol al carierei in Bundesliga, in timp ce Hahn si-a trecut in cont prima reusita a sezonului si a treia in poarta lui Bayern.

Bayern a redus din diferenta prin atacantul golgeter Lewandowski, cand mai erau de jucat sapte minute din prima repriza.

Lewandowski ajunge la 14 goluri, marcand mai mult decat toata echipa lui Augsburg la un loc (11).

Thomas Muller, pasatorul decisiv la golul lui Lewandowski, a bifat meciul cu numarul 600 pentru Bayern Munchen in toate competitile oficiale.

Pentru Bayern, liderul detasat din Bundesliga, este doar a doua infrangere a sezonului.

Augsburg ocupa locul 15, cu 12 puncte acumulate in tot atatea partide disputate.