Bundesliga

Gladbach o surprinde pe Bayern si bavarezii pot pierde primul loc in Bundesliga

Surpriza inregistrata, sambata, in duelul dintre Borussia Monchengladbach si Bayern Munchen, in etapa a 21-a din prima liga germana.

Liderul si campioana Bayern Munchen a pierdut pe terenul Borussiei Monchengladbach, a 10-a clasata, cu 3-2.

Eliminarea lui Upamecano inca din minutul 8 pentru un fault in postura de ultim aparator a inclinat decisiv balanta in favoarea gazdelor.

Cinci minute mai tarziu, Gladbach deschidea scorul prin Stindl cu un sut din afara careului la coltul scurt din pasa intoarsa pe jos de Hoffman.

Chiar si in zece oameni, Bayern a reusit sa egaleze pana in pauza prin Choupo-Moting.

Gladbach s-a desprins hotarator dupa pauza prin golurile marcate de Hoffman (min.55) si Thuram (min.84).

In al treilea minut aditional, Bayern reducea din diferenta prin Tel, insa soarta celor trei punct era deja pecetluita.

Pentru Bayern este prima infrangere in campionat dupa 13 etape.

Union Berlin are sansa de a trece pe primul loc in eventualitatea unui succes in meciul de pe teren propriu cu Schalke 04, partida programata duminica de la 16:30.

Etapa urmatoare Bayern si Union Berlin se infrunta in cel mai asteptat meci al anului in Bundesliga.

Titular la Bayern si schimbat din ratiuni tactice dupa doar 16 minute, Thomas Muller l-a egalat pe Oliver Kahn la numarul de meciuri in tricoul bavarezilor (429) in Bundesliga. Doar Sepp Maier are mai multe aparitii in campionat pentru Bayern (473).

Meciul de sambata a fost al 110-lea intre Gladbach si Bayern. Doar duelul Bayern - Werder Bremen a adunat mai multe intalniri (111).