Bundesliga

Cinci goluri in Clasicul Germaniei. Haaland printre marcatori

Bayern Munchen isi consolideaza primul loc in Bundesliga dupa 3-2 in derby-ul cu Borussia Dortmund.

Nu trecusera decat 39 de secunde cand Lewandowski a scuturat pe exterior plasa portii celor de la Borussia Dortmund.

In minutul 14 portarul Burki a avut o prima interventie decisiva la capul lui Goretzka dupa o centrare din stanga.

Borussia Dortmund a raspuns pe contraatac prin Erling Haaland in minutul 21. Sutul acestuia din interiorul careului a trecut putin pe langa poarta bavareza.

Gol anulat pentru Bayern in minutul 24 la executia lui Lewandowski. Un varf de genunchi a facut diferenta intre 0-0 si 0-1 pe tabela.

Bayern s-a napustit asupra portii adverse si Burki a respins din nou la sutul lui Goretzka in minutul 28.

Oaspetii l-au pierdut in minutul 36 pe Kimmich, artizanul ultimelor doua victorii cu Dortmund. A intrat Tolisso.

Borussia a dat lovitura in minutul 45 prin Reus dupa o faza in flancul stang cu minge trimisa in fata portii. Fostul international german a pus latul pentru 1-0.

La cabine s-a intrat in echilibru, dupa ce Bayern a egalat prin Alaba in prelungiri dupa o faza fixa indirecta.

Partea secunda a oferit un fotbal total cu nu mai putin de trei goluri.

Lewandowski a marcat la trei minute dupa reluare, iar Sane a majorat avantajul oaspetilor cu zece minute ramase din meci.

Finalul n-a fost lipsit de suspans, Haaland reducand din diferenta in minutul 83.

Al 19-lea gol marcat de atacantul norvegian in 21 de meciuri in Bundesliga.

Dortmund: Bürki - Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro - Witsel, Delaney (Bellingham 60') - Sancho (Hazard 69), Reus (c), Reyna (Brandt 70') – Haaland.

Bayern: Neuer (c) - Sarr, Boateng (Martinez 70'), Alaba, Hernandez - Kimmich (Tolisso 36'), Goretzka - Gnabry, Müller, Coman (Sane 70') – Lewandowski.