Bundesliga

Borussia Dortmund s-a specializat in 6-0. Emotii pentru Bayern Munchen

Pentru prima data in istoria clubului, Borussia Dortmund a castigat al doilea meci consecutiv in care a marcat cel putin sase goluri.

Dupa 6-0 in deplasare cu Legia Varsovia la mijlocul saptamanii in Liga Campionilor, BVB a demolat-o in campionat pe Darmstadt cu acelasi scor, de aceasta data pe teren propriu.

Gonzalo Castro a marcat singurul gol al primei reprize in minutul 7, dupa care Borussia Dortmund s-a dezlantuit in partea secunda.

Adrian Ramos a facut 2-0 in minutul 48, iar Christian Pulisic a dus scorul la 3-0 in minutul 54.

Castro si-a trecut in cont dubla cu 12 minute inaintea finalului si a pasat decisiv pentru reusita de 5-0 a lui Sebastian Rode din minutul 84.

Tanarul mijlocas tur Emre Mor a inchis tabela cand mai erau patru minute pana la final.

Intr-o alta partida din etapa a 3-a, Bayern Munchen a invins-o pe Ingolstadt, pe teren propriu, cu 3-1, dupa ce oaspetii deschisesera scorul. Lewandowski, Alonso si Rafinha au inscris golurile bavarezilor.

Alte rezultate din Bundesliga:

FC Koln-Freiburg 3-0

Hamburger SV-Leipzig 0-4

Hoffenheim - Wolfsburg 0-0

Eintracht Frankfurt - Bayer Leverkusen 2-1

Sambata seara de la 19:30 se mai disputa Borussia Monchengladbach-Werder Bremen, iar duminica se incheie etapa Augsburg-Mainz (16:30) si Hertha Berlin-Schalke 04 (18:30).