Bundesliga

Bayern și-a luat revanșa cu Freiburg. Căpitanul bavarezilor aproape să fie luat la bătaie pe teren

Eliminată de Freiburg pe teren propriu în ”sferturile” Cupei Germaniei în urmă cu doar câteva zile, Bayern Munchen s-a răzbunat prin victoria obținută pe Europa-Park Stadion, cu 1-0.

Fundașul olandez Matthijs De Ligt a marcat unicul gol al meciului, în minutul 58.

Bayern a ratat desprinderea în minutele de final, când mingea trimisă în forță de Serge Gnabry a nimerit bara.

Nervii au cedat după ultimul fluier, Joshua Kimmich (căpitanul celor de la Bayern) fiind luat la țintă de mai mulți jucători de la Freiburg.

Bayern se păstrează la conducerea clasamentului din Bundesliga, cu două puncte în fața rivalei Borussia Dortmund, echipă care a trecut pe teren propriu de Union Berlin, cu 2-1.