Bundesliga

Bayern o demoleaza pe Borussia Dortmund si trece pe primul loc

Pentru al doilea an consecutiv Bayern Munchen ii umple poarta de goluri rivalei Borussia Dortmund in campionat.

Dupa ce in martie 2018 bavarezii s-au impus, cu 6-0, de aceasta data Bayern a transat disputa, cu 5-0, rezultat in urma caruia s-a schimbat liderul in Bundesliga.

Prima ocazie le-a apartinut celor de la Borussia Dortmund prin Dahoud care a trimis in bara in minutele de inceput.

Hummels a deschis scorul in minutul 10 cu capul din centrarea lui Thiago si din acel moment jocul a curs practic in aceeasi directie.

La pauza Bayern avea deja 4-0 pe tabela dupa ce Lewandowski a marcat al 14-lea sau gol in Der Klassiker pentru gruparea bavareza, iar Martinez si Gnabry au punctat la un interval de doar trei minute.

Acelasi Lewandowski si-a trecut in cont dubla in minutul 88 ajungand la 201 goluri in Bundesliga, dintre acestea 127 pentru Bayern si 74 pentru Dortmund.

Bayern: Neuer (c) – Kimmich, Süle, Hummels, Alaba – Martinez (Goretzka 72'), Thiago – Gnabry, Müller (Sanches 80'), Coman (Ribery 68') – Lewandowski

Dortmund: Bürki – Piszczek (Wolf 69'), Akanji, Zagadou (Weigl 46'), Diallo – Witsel, Delaney – Sancho, Dahoud (Götze 62'), Bruun Larsen – Reus (c)