Bundesliga

Bayern o demoleaza pe Bochum in amintirea Oktoberfest. La pauza era deja 4-0

Campioana Gemraniei Bayern Munchen a obtinut cea mai categorica victorie din acest sezon, sambata, pe teren propriu, cu nou promovata VFL Bochum.

Intr-un echipament special pentru acest meci pentru a marca Oktoberfest, eveniment amanat pentru al doilea an consecutiv din cauza pandemiei, Bayern i-a administrat un categoric 7-0 lui Bochum.

Sane a deschis festivalul golurilor in minutul 17. Au mai punctat Kimmich zece minute mai tarziu, Gnabry dupa o patrundere in dreapta (36) si Lampropoulos cu un autogol in finalul reprizei.

Nu putea lipsi de pe lista marcatorilor polonezul Lewandowski. Acesta a dus scorul la 5-0 in minutul 61.

Kimmich si-a trecut in cont dubla in minutul 64, iar Choupo-Moting a inchis tabela cu 11 minute inaintea finalului.

Pentru atacantul camerunez a fost al 50-lea gol pentru Bayern in Bundesliga.

Lewandowski marcheaza pentru Bayern pentru al 19-lea meci consecutiv (record).

Bochum sufera cea mai categorica infrangere din istoria participarilor in prima liga germana.

Bayern castigat al saptelea meci oficial consecutiv, cu 33 de goluri marcate.

Gruparea pregatita din acest sezon de Julian Nagelsmann ajunge la 30 de meciuri fara infrangere pe Allianz Arena.

Au evoluat echipele:

Bayern: Neuer (c) - Stanisic (Sarr 62'), Süle, Hernandez, Davies (Richards 46') - Kimmich (Nianzou 72'), Goretzka - Sane (Sabitzer 62'), Müller, Gnabry - Lewandowski (Choupo-Moting 68').

Bochum: Riemann - Stafylidis (Bockhorn 58'), Lampropoulos, Bella Kotchap, Soares - Losilla (c), Tesche, Rexhbecaj (Löwen 58') - Pantovic (Antwi-Adjei 73'), Polter (Ganvoula 58'), Holtmann.