Bundesliga

Bayern evita in extremis infrangerea pe teren propriu cu FC Koln si ramane fara victorie in 2023

FC Koln a fost aproape de surpriza inceputului de an in fotbalul european si doar golul fabulos marcat de Joshua Kimmich in minutul 90 a facut ca Bayern sa evite infrangerea.

Campioana Germaniei a scos in extremis remiza cu FC Koln, scor 1-1, intr-un meci disputat, marti seara, in etapa a 17-a din Bundesliga.

Dupa 7-1 in weekend cu Werder Bremen cei de la Koln au venit la Munchen cu gandul sa dea lovitura si nu mult a lipsit.

“Tapii” au deschis scorul dupa doar cinci minute de la startul intalnirii prin Skhiri dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Bayern a macinat in gol pana la faza din minutul 90, cand Kimmich a trimis o racheta din zona centrala care s-a dus direct sub bara transversala.

Bavarezii raman fara victorie in 2023, inregistrand pana acum doua remize de la reluarea campionatului.

Chiar si asa, Bayern pastreaza un avans de patru puncte in fruntea clasamentului fata de principala urmaritoare, RB Leipzig, echipa care a trecut in deplasare de Schalke 04 cu 6-1!

Koln n-a mai castigat in fata celor de la Bayern din 5 februarie 2011, cand au revenit de la 0-2 si s-au impus, cu 3-2.

Ar fi fost prima victorie pentru Koln la Munchen din 21 februarie 2009 in absenta reusitei lui Kimmich.