Fara categorie

Italia si Suedia s-au calificat in semifinalele CE de tineret

Echipele nationale ale Italiei si Suediei s-au calificat in semifinalele Campionatului European de tineret, dupa ce au castigat partidele disputate, marti, in ultima etapa a grupei A, informeaza AFP.

Italia a invins, la Helsingborg, cu scorul de 2-1 (1-1), reprezentativa Belarusului. Golurile invingatorilor au fost marcate de Acquafresca '45+1 din penalti si '75, in timp ce pentru invinsi a inscris Kisliak in minutul 45.

Suedia a intrecut, la Malmo, cu scorul de 3-1 (3-1), selectionata Serbiei. Golurile invingatorilor au fost reusite de Berg '7, '15 din penalti si Toivonen '29, in timp ce pentru invinsi a marcat Kacar, in minutul 28.

Clasamentul final al grupei A este urmatorul: 1. Italia 7 puncte, 2. Suedia 4 puncte, 3. Serbia 2 puncte, 4. Belarus 1 punct.

Meciurile din semifinalele Campionatului European de tineret, care se vor disputa vineri, sunt urmatoarele: Italia - Germania si Anglia - Suedia.