Fara categorie

Elvetia si Islanda, primele echipe calificate la Euro 2011

Echipele Elvetiei si Islandei au obtinut, luni seara, biletele pentru turneul final al Campionatului European de tineret care se va desfasura in Danemarca vara anului viitor.
Tinerii jucatori din Tara Cantoanelor au remizat, scor 1-1, pe terenul Suediei, dupa ce in mansa tur se impusesera, acasa, cu un categoric 4-1.

Pierre Bengtsson a deschis scorul pentru scandinavi in minutul 15, dar sperantele suedezilor la o minune s-au spulberat la doua minute dupa pauza, cand Nassim Ben Khalifa a restabilit egalitatea.

Doua goluri spectaculoase marcate de Gylfi Thor Sigurosson in minutele 74 si 80 au asigurat Islandei calificarea la Euro 2011 in dauna Scotiei, pentru care Christopher Maguire a reusit golul de onoare in minutul 75.

Islanda se impusese in mansa tur de pe teren propriu cu 1-0.