EURO 2024

Spania, prima finalistă la EURO 2024

Echipa Spaniei s-a calificat în finala Campionatului European, după ce a învins Franța, cu 2-1, în semifinala disputată la Munchen.

Așa am trăit Spania - Franța

Un meci care s-a decis practic după primele 45 de minute, când au fost marcate toate cele trei goluri.

Franța a deschis scorul în minutul 9 prin Kolo Muanicu capul din centrarea lui Kylian Mbappe. A fost primul gol al francezilor din acțiune la acest turneu final și doar al patrulea din competiție.

Lamine Yamal, puștiul minune al fotbalului spaniol, a restabilit egalitatea în minutul 22 cu o execuție de generic din afara careului. Mingea s-a duc la vinclu, fără nicio șansă pentru Mike Maignan.

Spania a preluat conducerea patru minute mai târziu când mingea șutată spre poartă de Dani Olmo a fost deviată decisiv de Kounde.

În partea secundă, francezii au atacat mai mult și au avut trei situații de a marcat.

Ousmane Dembele a tras în forță în minutul 60, mingea fiind blocată in extremis de portarul Unai Simon cu o mână.

Apoi, Theo Hernandez și Kylian Mbappe au ratat poarta din poziții favorabile, trimițând două rachete tocmai bune de transformări la rugby, un alt sport foarte îndrăgit în Hexagon.

Ultima șansă a ”cocoșilor” i-a aparținut lui Antoine Griezmann în minutele de prelungire.

Spania va juca finala EURO 2024 cu învingătoarea meciului Olanda – Anglia (miercuri, 10 iulie, ora 22:00).

Finala va avea loc la Berlin, pe 14 iulie.

Caseta tehnică

SPANIA: Unai Simon – Jesus Navas (Vivian 58), Nacho, Laporte, Cucurella – Rodri, Dani Olmo (Merino 76), Fabian Ruiz – Yamal (Ferran Torres 90+4), Alvaro Morata (Oyarzabal 76), Nico Williams (Zubimendi 90+4). Selecționer: Luis de la Fuente.

FRANŢA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Theo Hernandez – Kante (Griezmann 62), Tchouameni, Rabiot (Camavinga 62) – Dembele (Giroud 79), Kolo Muani (Barcola 62), Mbappe. SELECŢIONER: Didier Deschamps.

Cartonaşe galbene: Jesus Navas 14, Yamal 90+1 / Tchouameni 60, Camavinga 89.

Arbitri: Slavko Vincic - Tomaz Klancncik, Andraz Kovacic (toţi din Slovenia).