EURO 2024

Slovenia și Danemarca oferă primul egal la EURO 2024

În primul meci din Grupa C la Campionatul European, echipele Sloveniei și Danemarcei au terminat la egalitate, scor 1-1. Este prima remiză înregistrată în șase meciuri jucate până acum la turneul final din Germania.

Așa am trăit Slovenia – Danemarca

Danemarca a deschis scorul prin Christian Eriksen, în minutul 17. Mijlocașul în vârstă de 32 de ani a punctat cu un șut din interiorul careului, devenind cel mai vârstnic marcator al Danemarcei la Campionatul European.

În urmă cu 1100 de zile, la EURO 2020, Eriksen suferea un stop cardiac în timpul meciului cu Finlanda, fiind resuscitat chiar pe gazonul arenei Parken din Copenhaga.

Danemarca a fost aproape de golul doi în minutul 66, când portarul sloven Jan Oblak a blocat in extremis mingea trimisă din apropiere de Rasmus Højlund.

Fără șut pe poartă în primele 70 de minute ale meciului de la Stuttgart, Slovenia a forțat pe final și a reușit in extremis egalarea.

Un gol anunțat de două mari ocazii ratate de Andraz Sporar (min.74) și de Benjamin Sesko (min.76), acesta din urmă reluând în bară.

Din minutul 77 scorul a redevenit egal, după ce Erik Janza a marcat cu un șut din afara careului ușor deviat de un adversar. Gol venit în urma unei lovituri de la colțul terenului.

Este primul gol al Sloveniei la un Campionat European în ultimii 24 de ani. Ultimul marcator al slovenilor la un EURO fusese Zlatko Zahovic la EURO 2000.

Cele două echipe au fost adversare și în preliminariile EURO 2024, când Danemarca a câștigat pe teren propriu (2-1) și a remizat în deplasare (1-1).

În Grupa C se mai joacă meciul Serbia – Anglia în această primă etapă de la Campionatul European din Germania.

Caseta tehnică

Slovenia: Oblak - Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic (Verbic 67), Cerin, Elsnik (Stankovic 75), Mlakar  (Celar 75) – Sporar (Brekalo 90+5), Sesko (Kurtic 90+5). Selecționer: Matjaz Kek.

Danamerca: Schmeichel – A. Christensen, J. Andersen, Vestergaard – Bah, M. Hjulmand (Delaney 89), C. Eriksen, Hojbjerg (Norgaard 83), V. Kristiansen (Maehle 78) – R. Hojlund (Poulsen 83), Wind (Dolberg 83). Selecționer: Kasper Hjulmand.

Cartonaşe galbene: Stojanovic 53, Celar 85 / M. Hjulmand 49.

Arbitri: Sandro Scharer – Stephane De Almeida, Bekim Zogaj (Elveţia).