EURO 2024

Moldova a furnizat surpriza în meciurile de luni seara, în preliminariile EURO 204

Naționala Moldovei a ținut în șah Cehia (0-0), pe teren propriu, în etapa secundă a Grupei E din calificările pentru Campionatul European.

În Grupa D, Franța a câștigat la limită în Irlanda prin golul marcat de Pavard la cinci minute după pauză.

Olivier Giroud a devenit cel mai vârstnic jucător de câmp titularizat în naționala Franței într-o partidă oficială, la 36 de ani și 178 de zilei.

Olanda a obținut primele puncte în aceste preliminarii, trecând de Gibraltar pe teren propriu, cu 3-0.

Scorul serii de luni a fost furnizat de Suedia, echipă care a trecut de Azerbaidjan pe teren propriu, cu 5-0. Zlatan Ibrahimovic n-a făcut parte din lot pentru acest meci.

Ungaria a rezolvat ecuația celor trei puncte în meciul cu Bulgaria încă din prima repriză (3-0).

Serbia s-a impus în Muntenegru, scor 2-0 , prin dubla lui Vlahovic din finalul meciului.

Polonia – Albania 1-0 și Austria – Estonia 2-1 au fost alte rezultate de luni seara, în preliminariile EURO 2024.