EURO 2024

Italia revine de la 0-1 și învinge Albania în ”grupa morții”

Sursă foto: x.com/EURO2024

Deținătoare a titlului european, naționala Italiei a primit cel mai rapid gol din istoria EURO, dar a întors spectaculos rezultatul în prima repriză și s-a impus cu 2-1 în fața Albaniei, cel mai slab cotat adversar din Grupa B.

Așa am trăit Italia - Albania în Grupa B la Euro 2024

La prima fază a meciului de la Dortmund echipa Albaniei a dat lovitura contra deținătoarei trofeului european.

Federico Dimarco a repus de la margine spre propriul portar, doar că i-a oferit o pasă de gol lui Nedim Bajrami și decarul albanez a deschis scorul cu un șut în forță, intrând în istoria competiției pentru cel mai rapid gol din istoria EURO.

Doar zece minute s-au bucurat albanezii de avantaj pe tabelă, Italia restabilind egalitatea prin Alessandro Bastoni după o fază fixă de la colțul terenului. Acesta a primit liber în șase metri și a marcat cu capul pentru 1-1.

Italia a continuat să preseze cu tot efectivul în jumătatea adversă și golul de 2-1 a venit în minutul 16 fiind marcat de Nicolo Barella cu un șut în forță. O fază analizată de VAR pentru un posibil fault în atac comis de Dimarco, dar în cele din urmă reușita lui Barella a fost validată.

Acesta a ajuns la zece goluri pentru naționala Italiei, marcând mai multe goluri decât fostul mare internațional italian Francesco Totti.

Portarul albanez Thomas Strakosha a avut o super intervenție în minutul 33 la lobul lui Davide Frattesi, mingea fiind deviată cu șansă în bară.

Cu cinci minute înaintea pauzei același Strakosha a intervenit decisiv cu piciorul la șutul lui Gianluca Scamacca într-o situație iminentă de gol.

Albania s-a văzut în atac pentru prima dată din minutul unu abia în finalul reprizei, când Jasir Asani a șutat peste poarta apărată de Gianluigi Donnarumma.

În partea secundă italienii au trecut la un joc pragmatic, de așteptare și la trecerea timpului, apărând fragilul avantaj de pe tabelă.

O strategie care se putea dovedi falimentară în minutul 90, când Rey Manaj a preluat pe piept de lângă Riccardo Calafiori și a trimis puțin pe lângă poartă. Mingea a fost deviată ușor de portarul Donnarumma, de arbitrul n-a acordat corner.

Trei puncte mari obținute în final de Italia în ”Grupa morții” de la EURO 2024, o grupă în care Spania a învins Croația.

Caseta tehnică

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco (Darmian 83) - Jorginho, Barella (Folorunsho 90+2) - Frattesi, L. Pellegrini (Cristante 77), F. Chiesa (Cambiaso 77) – Scamacca (Retegui 83). Selecționer: Luciano Spalletti.

Albania: Strakosha - Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj - Asllani, Ramadani, Bajrami (E. Muci 87) – Asani (A. Hoxha 68), Broja (Manaj 77), Seferi (Q. Laci 68). Selecționer: Sylvinho.

Cartonaşe galbene: L. Pellegrini 22, Calafiori 51 / Broja 52A. Hoxha 74.

Arbitri: Felix Zwayer – Stefan Lupp, Marco Achmuller – Daniel Siebert.