EURO 2024

Favoritele Anglia, Portugalia și Italia au obținut victorii fără emoții

Etapa secundă a preliminariilor EURO 2024 n-a adus nicio surpriză când a venit vorba de meciurile favoritelor la calificare și chiar trofeul continental.

Anglia a trecut de Ucraina pe Wembley, cu 2-0, fără să forțeze, prin golurile marcate de Kane și Saka în finalul primei reprize.

În prima repriză a rezolvat și Italia meciul cu Malta din deplasare (2-0), după reușitele lui Retegui și Pessina. Aceasta în condițiile în care maltezii au ratat prima ocazie a meciului și au avut două șuturi pe poartă în primele cinci minute.

Portugalia s-a impus în deplasare cu un zdrobitor 6-0 pe terenul Luxemburgului. Două dintre goluri au fost marcate de Cristiano Ronaldo, jucător care ajunge astfel la 122 de goluri în 198 de meciuri internaționale.

Islanda a obținut cea mai categorică victorie din aceste preliminarii de până acum, 7-0 pe terenul celor din Liechtenstein. Aron Gunnarsson și-a trecut în cont un hattrick.

Liderul marcatorilor în preliminarii rămâne danezul Hojlund, cu 5 goluri, urmat de Ronaldo cu 4 reușite.