Euro 2012

Angela Merkel, extaziata de succesul Germaniei

Cancelarul german Angela Merkel a calificat drept formidabil meciul câstigat de Germania, scor 4-2, în fata Greciei, în sferturile de finala de la Euro-2012, vineri, la Gdansk.

Merkel, prezenta în tribune în timpul meciului, a recunoscut ca a ''tremurat putin la început'', dar a spus ca mereu este frumos sa asisti la astfel de meciuri.

"Am impresia ca am dominat. A fost un meci formidabil. Felicitari, continuati tot asa!'', a declarat Merkel.

Germania va intalni in semifinale Anglia sau Italia
Urmeaza un test dificil

Nationala Germaniei a învins, vineri seara, la Gdansk, cu scorul de 4-2 (1-0), reprezentativa Greciei, în al doilea sfert de finala din cadrul Campionatului European din Polonia si Ucraina, si s-a calificat în semifinalele competitiei.

Pentru Germania au marcat Phillip Lahm '39, Sami Khedira '61, Miroslav Klose '68 si Marco Reus '74, iar pentru Grecia au înscris Giorgios Samaras '55 si Dimitris Salpingidis '89 (penalti).

Germania, finalista editiei din 2008, când a fost învinsa de Spania, va întâlni în semifinale, la 28 iunie, la Varsovia, câstigatoarea sfertului de finala dintre Anglia si Italia.