Efortuna Sport

Barcelona in fata primului test mare din 2019

Pentru FC Barcelona returul cu Levante din optimile de finala ale Cupei Regelui Spaniei reprezinta primul mare test al acestui an.

Invinsa in mansa tur, cu 2-1, detinatoarea trofeului nu-si mai permite niciun pas gresit in meciul programat miercuri seara pe Nou Camp.

Ernesto Valverde a aliniat un “11” format din numeroase rezerve in partida tur, dar acum tehnicianul catalanilor este obligat sa trimita in teren ce are mai bun in lot.

Victorie Barcelona
Egal
Victorie Levante

Daca nu aveti deja un cont la Fortuna, o puteti face aici

Intre cele doua meciuri de Cupa liderul din La Liga a castigat pe teren propriu contra lui Eibar, cu 3-0, distantandu-se la cinci puncte in fata lui Atletico Madrid.

Cu un gol in poarta formatiei basce Lionel Messi a ajuns la cota 400 de reusite in campionat pentru Barcelona, in timp ce Luis Suarez a ajuns la 14 goluri in actualul sezon.

Levante a surprins-o pe Barcelona in meciul tur cu un inceput in forta, dupa 18 minute tabela aratand un surprinzator 2-0.

Coutinho avea sa reduca din diferenta in minutele de final dintr-un penalty obtinut de catre Denis Suarez.

Pentru Levante urmeaza dupa vizita pe Nou Camp un duel de foc in deplasare cu Atletico Madrid.

La ultima vizita pe Nou Camp, in campionat, Levante a incasat un usturator 5-0.

Ultimele trei meciuri directe intre cele doua rivale de miercuri seara au produs un total de 17 goluri!

Echipele probabile

Barcelona: Cillessen; Semedo, Murillo, Lenglet, Alba; Vidal, Busquets, Alena; Dembele, L.Suarez, Messi;

Levante: Aitor; Postigo, Chema, Cabaco; Coke, Prcic, Campana, Simon; Rochina; Mayoral, Boateng