Betano Sport

Barcelona - Eibar, meciul zilei in La Liga

Pentru Barcelona, o dezamagire pana acum in campionat, meciul de marti seara cu Eibar reprezinta un bun prilej pentru a-si continua revenirea spre varful ierarhiei. Un meci in care nu va evolua Lionel Messi.

Vedeti aici cotele oferite de BETANO pentru Barcelona - Eibar

Dupa un start dezamagitor de sezon, Barcelona a indreptat corabia in ultimele partide dinaintea pauzei de Craciun.

Echipa pregatita de Ronald Koeman a ajuns pe locul cinci in clasament, dar pana la prima pozitie ocupata de Atletico Madrid sunt opt puncte de recuperat.

Barcelona reia competitia dupa patru meciuri fara infrangere, interval in care a obtinut trei victorii si o remiza.

Printre succese se numara si un 3-0 in deplasare cu Real Valladolid, ultimul meci sustinut de catalani inaintea pauzei de Craciun.

Eibar ocupa locul 17 in clasament la trei puncte deasupra zonei retrogradarii.

Echipa lui Jose Luis Mendilibar a pierdut ultimele doua meciuri in campionat, cu Real Madrid si Alaves.

Gruparea basca este fara victorie in ultimele patru meciuri, inregistrand doua remize si doua infrangeri.

Barcelona i-a administrat lui Eibar un categoric 5-0 sezonul precedent pe Nou Camp. Un meci in care Lionel Messi a reusit un poker.

Atacantul argentinian lipseste de la meciul de marti seara, fiind in recuperare dupa o accidentare la glezna.

Messi si-a petrecut Craciunul in tara natala, unde a ajuns la bordul unui avion privat imediat dupa meciul cu Valladolid.

Echipele probabile

Barcelona: ter Stegen; Mingueza, Araujo, Lenglet; Dest, Pjanic, de Jong, Firpo; Griezmann, Pedri; Braithwaite.

Eibar: Dmitrovic; Pozo, Bigas, Burgos, Soares; Leon, Exposito, Diop, Inui; Garcia, Enrich.

Statistici

Barcelona are 11 victorii in 12 meciuri cu Eibar, formatie care a obtinut doar o remiza contra gruparii blaugrana.

Eibar a suferit cele mai categorice infrangeri din La Liga de fiecare data contra Barcelonei pe Nou Camp, 1-6 in septembrie 2017 si 0-5 in februarie 2020.