Baschet

Victorie pentru U-BT Cluj-Napoca in primul meci din Champions League

Campioana Romaniei a debutat cu victorie in Grupa G a Basketball Champions League, competitie organizata de FIBA.

Echipa clujeana a castigat cu 66-60 in fata formatiei turce Darussafaka, dupa un inceput dominat de oaspeti (14-21 in primul sfert).

Pana la pauza mare U-BT Cluj-Napoca a intors rezultatul si a intrat cu avantaj de un punct la cabine.

Sfertul al treilea a fost decisiv pentru ecuatia rezultatului final, formatia pregatita de Mihai Silvasan distantandu-se la sase puncte pe tabela.

Ultimul sfert s-a incheiat la egalitate (13-13).

Cu 18 puncte reusite, Elijah Stewart a fost cel mai bun marcator de la U-BT Cluj-Napoca.

Din Grupa G mai fac parte Hapoel U-NET Holon din Israel si Happy Casa Brindisi din Italia.

Etapa urmatoare, pe 18 octombrie, campioana Romaniei va evolua in deplasare cu Happy Brindisi.