Baschet

"U" Mobitelco Cluj - CSM Bucuresti, scor 87-79, in Divizia A

Campioana României la baschet masculin "U" Mobitelco BT Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, formatia CSM Bucuresti, scor 87-79 (54-33), într-un meci din etapa a 18-a a Diviziei A.
Marcatori: "U" Mobitelco - Krstanovici 25 puncte, Dykes 22, Lagrange 11, Mijovici 10, Jones 9, Paul 8, Pop 2;

CSM Bucuresti - Martinici 25 puncte, Gallimore 23, Rhinehart 9, Fometescu 8, Ljubojevici 5, Carutasu 4, McKenzie 4, Urucatu 1.

CSM a avut dificultati în prima repriza, fiind condusa la diferente mari de gazde, care au dominat fara drept de apel. Dupa pauza, oaspetii au redus serios din handicap (73-67, min. 33), obligându-i pe ardeleni sa intre la time-out, în minutul 36, când Martinici a marcat si de la trei puncte (77-74).

Echipa lui Marcel Tenter a gasit însa resursele necesare în ultimele doua minute, impunându-se, cu 87-79. CSM Bucuresti l-a pierdut si pe unul dintre titulari, Virgil Carutasu, care s-a accidentat la genunchiul stâng în minutul 12 si a mai putut continua.

La meci a asistat si fostul jucator al clujenilor, sârbul Branko Cuici, în prezent la BC Timisoara, echipa ce si-a amânat partida cu CSM Oradea, din etapa a XVIII-a. Meciul a fost amânat pentru data de 29 februarie, deoarece oaspetii au jucat marti în Liga Balcanica.

În celelalte partide din etapa a XVIII-a s-au înregistrat rezultatele: Poli Iasi - BC Miercurea Ciuc 73-101, BCM U Pitesti - Dinamo Bucuresti 97-69, CSS Giurgiu - CSU Atlassib Sibiu 82-88, Energia Rovinari - SCM U Craiova 79-84, BC Mures - Gaz Metan Medias 74-80.

Dupa 18 etape, BC Timisoara ocupa primul loc în clasament (30 de puncte, un meci mai putin disputat), urmata de Gaz Metan Medias (29 de puncte), "U" Mobitelco (28 de puncte, un meci mai putin disputat) si BC Mures (28 de puncte).

Etapa a 19-a este programata la finalul saptamânii.