Liga Nationala de Baschet Masculin

CSM Oradea invinge CSS Giurgiu si ramane pe primul loc

Echipa CSM Oradea s-a impus, luni seara, în fata celor de la CSS Giurgiu, cu 80-70, în ultima partida a etapei a 9-a din Divizia A.

Gazdele au început în forta si dupa primul sfert aveau deja 11 puncte avans. Giurgiuvenii au replicat si au câstigat sfertul al doilea la cinci puncte diferenta, însa meciul s-a decis în sfertul al treilea.

Oradea a fortat suficient pentru a se distanta la 15 puncte pe tabela. În ultimul sfert oaspetii nu au reusit sa recupereze decât trei puncte, astfel ca bihorenii au obtinut a 8-a victorie în noua meciuri si ramân pe primul loc în clasament.

Sârbul Milos Pesic a fost cel mai bun jucator al gazdelor, cu 21 puncte, 9 recuperari si 8 pase decisive, în timp ce de la Giurgiu s-a remarcat Perry Petty, cu 12 puncte.