Baschet

Romania pierde la limita cu Italia

Sursă foto: FIBA

Prestatie la inaltime pentru nationala masculina de baschet a Romaniei in pofida infrangerii cu Italia, scor 75-70, intr-un meci din preliminariile Campionatului Mondial din 2019.

Italia i-a aliniat in teren pe cei trei magnifici de care dispune in acest moment, Gentile, Aradori si Della Valle, iar acestia au adus impreuna mai bine de jumatate din puncte (44).

Condusa chiar si cu 16 puncte dupa trei sferturi, Romania a profitat de relaxarea italienilor si a incercat o revenire formidabila in minutele de final.

Emanuel Cate, tanara speranta a baschetului romanesc, a fost cel mai bun marcator din tabara noastra, cu 16 puncte.

Italia a invins Romania la doar cinci puncte diferente, ceea ce nu inseamna deloc putin lucru daca tinem cont ca cele doua nationale evolueaza practic in ligi diferite in baschetul mondial.