Baschet

Performanta de rasunet pentru CSU Ploiesti in Eurocup

Campioana Romania CSU Asesoft Ploiesti a obtinut in premiera calificarea in Topul 32 al Eurocup, a doua competitie ca valoare din baschetul de club european.

Baschetbalistii de la CSU Asesoft s-au impus in deplasare, cu 112-110, in fata puternicei Hapoel Ierusalim din Israel, o echipa cu state vechi in competitia continentala.

Ploiestenii au inceput tare si la pauza mare conduceau cu sapte puncte diferenta, insa aproape de final Hapoel a echilibrat disputa, astfel ca la finalul timpului regulamentar tabela a aratat egalitate la 84.

S-a intrat in prelungiri unde ambele echipe s-au succedatat la conducerea scorului, iar la un moment dat Hapoel a parut ca se desprinde hotarator (106-100).

Ultimele minute au apartinut insa campioanei Romaniei si CSU Asesoft a reusit sa intoarca spectaculos rezultatul obtinand calificarea in Top 32.

In ultimul meci al grupei, CSU primeste vizita puternicei Partizan Belgrad, fosta echipa participanta in Euroliga.