NBA

Echipa lui LeBron a castigat All Star Game 2022. Stephen Curry, MVP in premiera

A fost spectacol de zile mari, cum altfel, in Clevelend duminica noaptea cu ocazia meciului stelelor baschetului din NBA.

Echipa lui LeBron a castigat partida, cu 163-161 (47-45, 46-49, 45-45, 25-21), in fata echipei lui Durant, cosul victoriei fiind marcat chiar de LeBron James, jucator revenit pe parchetul salii unde si-a inceput ascensiunea spre inalta performanta.

NBA i-a celebrat la acest All Star Game pe cei mai mari 75 de jucatori din istoria ligii, iar doi dintre acestia au facut spectacol pe parchet, LeBron James (24 puncte) si Stephen Curry (50 puncte).

Curry a devenit pentru prima data in impresionanta lui cariera MVP al All Star Game, dupa ce a reusit nu mai putin de 16 aruncari de trei puncte.

Practic, intr-un meci fara aparare si in care am vazut singurul capac in ultimul sfert din partea lui Giannis pe un atac al celor din echipa lui Durant, Curry a marcat din toate pozitiile posibile si mai putin posibile.

Un meci cu 121 de aruncari din afara arcului de cerc

Finalul a fost unul demn de o regie de Hollywood, organizatorii stabilind bariera de 163 de puncte pentru desemnarea echipei castigatoare.

La 161-157 echipa lui LeBron a ratat un atac ce parea o formalitate. Echipa lui Durant a avut posesia si Zach Lavine de la Chicago Bulls a trantit-o in cos din afara arcului de cerc (161-160).

Urmatorul cos stabilea echipa castigatoare si onoarea i-a revenit lui LeBron James sa marcheze cu o aruncare din actiune cosul victoriei pentru echipa al carei nume l-a purtat.

De la pierzatori s-a remarcat Joel Embiid, jucatorul Philadelphiei 76-ers, cu 36 de puncte in cele 31 de minute jucate.

Veteranul Chris Paul (36 ani) a jucat cele mai putine minute (2), fiind singurul jucator din ambele echipe fara punct marcat.