NBA

Controversatul James Harden a facut show in primul meci al sezonului

Sursă foto: twitter.com/

Aratat cu degetul dupa ce a iesit din izolarea de covid-19 si a petrecut trei nopti la rand intr-un club de noapte, James Harden le-a raspuns contestatarilor sai printr-o prestatie de exceptie la prima aparitie in noul sezon de NBA.

Jucatorul lui Houston Rockets a evoluat 43 de minute in meciul cu Portland Trail Blazers, timp in care si-a trecut in cont 44 de puncte, 17 pase decisive si 4 recuperari.

Echipa din Texas s-a impus in final la limita, cu 121-126, insa James Harden ramane cu amenda de 50.000 de dolari primita pentru nerespectarea protocolului de covid-19 impus in NBA.

Daca meciul din Portland a avut nevoie de o repriza suplimentara, la partida dintre Detroit Pistons si Cleveland Cavaliers s-au jucat doua extra reprize pentru stabilirea invingatoarei.

Formatia din Cleveland a castigat in cele din urma, cu 128-119, ajungand la doua victorii din tot atatea partide.

Collin Sexton (32 puncte) si Andre Drummond (23 puncte si 16 recuperari) au fost cei mai buni jucatori de la Cavaliers.

Cedi Osman a impresionat cu cele 22 de puncte tinand cont ca a inceput meciul ca rezerva si a evoluat doar 25 minute si 56 de secunde.