NBA

Cleveland Cavaliers egaleaza scorul in finala NBA cu un succes in prelungiri

Egalitate dupa primele doua meciuri ale finalei NBA dintre Cleveland Cavaliers si Golden State Warriors.

Cavaliers au dominat meciul al doilea disputat pe terenul din Oakland si s-au impus dupa prelungiri, cu 95-83.

Meciul putea fi incheiat din timpul regulamentar, dar oaspetii au ratat aruncarea decisiva pe ultimul atac la 87-85, iar Stephen Curry a pus-o in cos de doua puncte, 87-87 fiind scorul la finalul timpului efectiv de joc dupa patru sferturi.

In prelungiri Cavs au jucat mai bine si au apropiat victoria cu un 8-6 la limita.

LeBron James a incheiat meciul cu o “tripla dubla”, trecandu-si in cont 39 de puncte, 16 recuperari si 11 pase decisive in cele 50 de minute jucate pe parchetul Oracle Arena din Oakland.

Urmatoarele doua meciuri sunt programate pe terenul din Cleveland.