NBA

Boston Celtics s-a calificat în finala NBA

Primul loc în finala NBA din acest sezon a fost ocupat de Boston Celtics, echipă care a câștigat Conferința de Est.

Boston Celtics a obținut calificarea în marea finală a NBA după a patra victorie din tot atâtea meciuri cu Indiana Pacers, scor 105-102, în deplasare.

În ultimul sfert al meciului disputat luni noapte în Indianapolis echipa din Boston a revenit de la nouă puncte avantaj pentru gazde, având o serie fabuloasă de 18-4 în ultimele cinci minute.

Un coș de trei puncte reușit de Jayson Tatum la 102-102 avea să încline decisiv balanța în favoarea ”verzilor”.

A 11-a oară câștigătoare a Conferinței de Est din NBA, Boston Celtics va juca finala cu numărul 23 din istorie, câștigând de 17 ori titlul NBA, ultima oară în 2008.

Adversara celor de la Boston Celtics din finală se va decide în urma finalei Vestului care le opune pe Dallas Mavericks și Minnesota Timberwolves, scorul fiind de 3-0 la general în favoarea echipei din Texas.