Baschet

Romania scapa fara suta in fata Spaniei la EuroBasket

Sursă foto: twitter.com

Romania a pierdut si al treilea meci de la EuroBasket, scor 50-91, in fata multiplei campioanei continentale Spania.

FINAL Romania - Spania 50-91 - live stream legal aici.

Min. 10 - Final de meci. Scapam fara suta in fata puternicei Spania.

Min. 8 - Nicolescu inscrie si el de trei ajungand la sase puncte.

Min. 5 - Vives inscrie de la distanta si duce Spania la 82-40.

Min. 1 - Cos de trei puncte reusit de Paliciuc (38-72).

21:46 Incepe ultimul sfert al meciului.

Sfertul 3

Min. 10 - Se termina si acest sfert al treilea in care am reusit tot opt puncte ca in precedentul.

Min. 7 - Cos cu fault reusit de Olah din pasa lui Moldoveanu. Din pacate ratam din nou la libere, unde avem o singura reusita din sase aruncari.

Min. 5 - Spania isi ia viteza si Navarro inscrie de trei puncte (31-55).

Min. 4 - Baciu mai incearca un dunk, dar Oriola ii pune in capac de zile mari si Spania inscrie pe contraatac ca la antrenament.

Min. 2 - Slam dunk reusit de Baciu cu fault obtinut. Acesta mai dispune de o libera pe care o rateaza (29-45).

Min. 2 - Moldoveanu arunca din actiune si mingea iese din inel. Deocamdata n-am inscris in acest sfert.

21:23 Incepe sfertul al treilea.

Sfertul 2

Min. 10 - Inscrie de afara si Hernangomez pentru 41-27 la pauza mare. Doar opt puncte pentru Romania in acest sfert secund, in timp ce Spania si-a luat viteza.

Min. 9 - Al doilea cos de trei puncte reusit de Moldoveanu in aceasta partida (27-38).

Min. 6 - Hernangomez se supara dupa o ratare, tot el e primul la recuperare si o da de sus din slam dunk (24-30).

Min. 5 - Rubio ne linisteste cu o aruncare de la distanta (24-28).

Min. 4 - Nicolescu o baga in cos de trei puncte si revenim la 22-23 pe tabela. Rodriguez inscrie rapid, dar ramanem aproape.

Min. 3 - Gomez de la NY Knicks aduce primele puncte ale acestui sfert, dupa trei atacuri la rand fara cos pentru ai nostri

Min. 1 - Doua libere irosite de Popa Calota.

Sfertul 1

Min. 10 - Se termina primul sfert cu avantaj minim in favoarea spaniolilor, scor 21-19.

Min. 9 - Sa ne frecam la ochi dupa aruncarea de trei a lui Moldoveanu. Conducem Spania cu 19-18.

Min. 8 - Popa Calota ia o faza pe cont propriu si ne mentine la doua puncte de Spania. Cel putin pana la aruncarea lui Marc Gasol.

Min. 7  - Baciu transform una dintre cele doua libere obtinute dupa un fault obtinut la Marc Gasol (12-15).

Min. 5 - Actiune in mare viteza pe contraatac si Moldoveanu inscrie pentru 9-11. Recuperam defensiv si Paliciuc o baga in cos (11-11).

Min. 3 - Navarro inscrie a treia aruncare de la distanta a Spaniei in acest debut de partida. Raspundem si noi prin pivotul Baciu (7-11).

Min. 2 - Primele noastre puncte sunt aduse de Moldoveanu dupa o actiune personala. Raspund spaniolii printr-un al doilea cos de trei (2-8).

Min. 1 - Paliciuc incearca de trei puncte pentru Romania si rateaza. Recupereaza Marc Gasol si Oriola scutura plasa de la distanta (0-5).

Min. 1 - Rubio aduce primele puncte ale meciului pentru Spania cu o aruncare de sub panou.

20:31 Incepe meciul si Spania castiga primul angajament.

Fratii Pau si Marc Gasol, Juan Carlos Navarro, Ricky Rubio sau Sergio Rodriguez sunt jucatori care nu mai au nevoie de nicio prezentare, iar misiunea tricolorilor este de a iesi cu fruntea sus dintr-o confruntare cu una dintre fortele Europei in baschetul masculin.

Pana acum Romania a pierdut ambele meciuri disputate: 68 - 83 cu Cehia si 58 - 74 cu Croatia.

Spania s-a impus fara probleme in meciurile cu Cehia (93 - 56) si Muntenegru (99 - 60).