Baschet

CSKA Moscova castiga Euroliga dupa prelungiri cu Fenerbahce

La opt ani distanta de la ultimul succes in Euroliga, echipa rusa CSKA Moscova s-a incoronat din nou regina Europei la baschet masculin.

Formatia antrenata de grecul Dimitris Itoudis a castigat finala de la Berlin in fata celor de la Fenerbahce Istanbul, cu 101-96, dupa prelungiri.

CSKA Moscova a reusit o prima jumatate perfecta de meci, la pauza mare moscovitii intrand la cabine cu 20 de puncte avantaj pe tabela.

Diferenta maxima s-a inregistrat in debutul sfertului al treilea (22 puncte), dupa care Fenerbahce a inceput cursa de recuperare.

Cu 43 de secunde inaintea epuizarii timpului efectiv de joc Fenerbahce reusea egalarea (81-81). De la 26-26 in minutul 13 cele doua echipe nu mai fusesera la egalitate.

Mai mult decat atat, formatia pregatita de Zeljko Obradovic a preluat conducerea (83-81), insa cei de la CSKA si-au pastrat sangele rece reusind egalarea la 83, scor cu care s-a intrat in prelungiri.

Francezul Nando De Colo, declarat MVP al finalei, si-a asumat aruncarea de trei puncte in ultimele secvente ale timpului regulamentar, mingea nu a intrat in cos insa pe urmarire s-a aflat excelent plasat rusul Kryapa si acesta a indesat-o in cos pentru doua puncte.

Cu doi ani petrecuti la San Antonio Spurs si alte cateva luni la Toronto Raptors, De Colo si-a asumat rolul de lider in prelungiri, a luat jocul pe cont propriu si CSKA si-a apropiat in final victoria fara nicio emotie, scor 101-96.

De Colo a fost declarat MVP al Euroligii cu o medie de 19 puncte pe meci, dupa care in Final Four a fost din nou la inaltime, cu 30 de puncte in semifinala cu Lokomotiv Kuban si alte 22 in finala cu Fener.

Pentru CSKA Moscova este a saptea Euroliga din istorie si prima din 2008 incoace.