Volei

Tomis a luat un punct in deplasare cu Fenerbahce

Echipa Tomis Constanta a pierdut la limita, miercuri seara, în etapa a 4-a din Liga Campionilor la volei masculin.

Constantenii au cedat cu 3-2 pe terenul turcilor de la Istanbul, pe seturi (25-18, 24-26, 25-23, 20-25, 15-8) într-un meci urmarit de 1.200 de spectatori si care s-a întins pe durata a 122 de minute.

Tomis a fost foarte aproape de prelua conducerea dupa un set al treilea extrem de disputat, set care ar fi atârnat decisiv în economia partidei.

Cu un Ivan Miljkovic în mare forma (32 puncte), Fenerbahce a rezistat pâna la final si a obtinut prima victorie în Grupa E a Ligii Campionilor.

În cealalta partida a Grupei E, PGE Skra Belchatow s-a impus pe teren propriu cu 3-1 în fata rusilor de la Dinamo Moscova.

Cu doua etape înainte finalului fazei grupelor situatia în clasament se prezinta astfel:

1. Belchatow (12 puncte), 2. Dinamo Moscova (6 puncte), 3. Tomis Constanta (4 puncte), 4. Fenerbahce (2 puncte).

În ultimele doua meciuri din grupa Tomis întâlneste pe Belchatow în deplasare (5 decembrie) si pe Dinamo Moscova pe teren propriu (12 decembrie).