Sporturi de iarna

Romania, aproape de medalie in proba de sanie la Jocurile Olimpice de Tineret

Sportul romanesc a ratat de putin obtinerea unei medalii la Jocurile Olimpice de Tineret care se desfasoara la Lillehammer (Norvegia).

Vasile Marian Gitlan si Falvius Ion Craciun au incheiat pe locul patru concursul de sanie, ratand pentru 207 miimi de secunda medalia de bronz.

Aceasta a revenit rusilor Vsevolod Kaskin si Konstantin Korsunov. Italienii Felix Schwarz / Lukas Gufler au cucerit aurul, in timp ce pe doi s-a clasat echipajul Germaniei format din Hannes Orlamuender / Paul Gubitz.

Romania participa la aceasta competitie cu 22 de sportivi (10 fete si 12 baieti), acestia concurand la noua discipline.

In alta ordine de idei, Mihaela Carmen Manolescu a fost a 12-a in proba individuala de sanie, iar la biatlon 10 km in cursa de urmarire Daniel Munteanu s-a clasat al 27-lea.

sursa foto: facebook.com/bobsanie