Fotbal American

IndyCar: Colton Herta castiga Grand Prix-ul de la St.Petersburg

Pilotul american Colton Herta de la echipa Andretti Autosport s-a impus, duminica, in a doua cursa a sezonului din IndyCar.

Plecat din prima pozitie a grilei de start, Colton Herta l-a devansat pe dublul campion al seriei Josef Newgarden (Penske Chevrolet), cu 2.49 secunde.

Colton Herta a avut o cursa fara eroare, conducand 97 din cele 100 de tururi programate pe circuitul stradal amenajat in zona portului din St.Peteresburg, statul american Florida.

Podiumul a fost completat de francezul Simona Pagenaud de la echipa Penske Chevrolet.

Herta avusese parte de un start de cosmar in cursa inaugurala, Grand Prix-ul din Alabama, pe Barber Motorsport Park, unde a terminat al 22-lea dupa un accident masiv in primul tur.

Alex Palou, castigatorul cursei inaugurale a sezonului, a incheiat doar al 17-lea in St.Peteresburg.

Tanarul pilot spaniol ramane lider in ierarhia generala, cu 67 de puncte. Palou este urmat de veteranii Scott Dixon si Will Power, fiecare cu cate 65 de puncte.

Pentru Colton Herta a fost a patra victorie in cei trei ani de cariera in IndyCar.

Tot atatea victorii obtinuse tatal sau Bryan Herta intre 1994 si 2006.