Snooker

Triplul campion Mark Selby eliminat in primul tur la Masters

Englezul Mark Selby a parasit competitia din Milton Keynes dupa meciul pierdut cu 6-3 in fata scotianului Stephen Maguire.

Inceputul meciului a fost dominat de Maguire, care a condus cu 2-0, insa pana la pauza Selby anulase avantajul oponentului sau.

La reluare Maguire a revenit la conducere dupa un frame adjudecat cu break de 99 de puncte, cel mai mare al meciului, fara ca Selby sa fi marcat vreun punct pe tabela.

Selby a mai egalat o data (3-3), insa pana la finalul meciului n-a mai reusit sa adune insumat mai mult de 59 de puncte in urmatoarele trei frame-uri.

De altfel, cel mai mare break al lui Selby in acest meci a fost unul de 79 de puncte in frame-ul al treilea.

Maguire il va intalni in sferturile de finala pe chinezul Yan Bingtao, cel care a furnizat surpriza eliminandu-l pe australianul Neil Robertson, cu 6-5, in urma jocului decisiv.

Miercuri, in ultima zi dedicata primului tur, vor intra in competitie John Higgins contra lui Mark Allen si Ronnie O'Sullivan impotriva lui Ding Junhui in meciul vedeta al serii, de la ora 21:00.