Snooker

Ronnie O’Sullivan, primul semifinalist la Crucible. Opt recorduri detinute de "Racheta" la Campionatul Mondial

De sase ori campion mondial, Ronnie O’Sullivan mai are nevoie de doua victorii pentru a-l egala pe scotianul Stephen Hendry la numarul de titluri la Crucible.

O’Sullivan l-a invins de o maniera categorica pe scotianul Stephen Maguire in sferturile de finala, cu 13-5.

Numarul doi mondial a inceput sesiunea de miercuri cu un avantaj considerabil pe tabela, 11-5.

Cu break-uri de 71 si 126 de puncte, O’Sullivan a transat disputa dupa o prezenta de doar 20 de minute la masa de joc.

Pentru un loc in finala Campionatului Mondial cel supranumit “Racheta” il va intalni pe invingatorul din meciul John Higgins – Jack Lisowski.

Higgins conduce cu 5-3 dupa prima sesiune.

Dupa doua sesiuni chinezul Yan Bingtao si galezul Mark Williams sunt la egalitate, scor 8-8.

In a doua sesiune se afla si disputa dintre englezii Stuart Bingham si Judd Trump (6-5).