Snooker

Marco Fu, calificare spectaculoasa in sferturi la Masters cu break de 147

Chinezul Marco Fu s-a calificat in stil de mare campion in sferturile de finala ale Mastersului de la Londra.

Acesta l-a invins, duminica seara, pe englezul Stuart Bingham, cu 6-3, la capatul unui meci in care a izbutit break-ul maxim de 147 de puncte.

Fu a deschis partida cu un break castigator de 57 de puncte, dupa care Bingham a egalat la unu dupa un frame echilibrat.

A urmat un break de 70 de puncte prin care Fu a revenit la conducere, iar in ultimul joc al primei reprize chinezul originar din Hong Kong a reusit break-ul maxim de 147.

Fu s-a desprins apoi la 4-1 cu break de 103 puncte, acelasi break fiind reusit dupa ce Bingham se apropiase la 4-3 cu doua jocuri legate.

Fu il intalneste in sferturi pe invingatorul dintre Ronnie O'Sullivan si Ricky Walden, meci care este programat luni de la ora 21:00.

Tot luni, dar de la ora 15:00, se intalnesc Judd Trump si Stephen Maguire.