Rugby

Tonga invinge Romania la rugby

Sursă foto: twitter.com/rugbyromania

Stejarii au pierdut meciul test sustinut, sambata seara, pe teren propriu impotriva echipei statului Tonga, scor 20-25.

Romania a condus in prima repriza, cu 6-3, si nu mult a lipsit sa adauge alte trei puncte pe tabela prin Vlaicu. Acesta a ratat transformarea dintr-o pozitie favorabila si in secventele de final ale primei reprize tongalezii au inscris primul eseu al meciului dupa o faza prelungita de atac.

Inca un eseu inscris de oaspeti in debutul partii secunde ducea scorul la 15-6, dupa care a venit si replica Stejarilor printr-o incercare reusita prin forta pachetului de inaintare.

Elanul Romaniei a fost stins de un eseu marcat de tongalezi la centrul buturilor noastre, acesta fiind momentul decisiv al meciului.

In cele din urma Tonga a obtinut a doua victorie din cele trei meciuri disputate in istorie contra Romaniei.

Stejarii castigasera in urma cu o saptamana in fata celor din Samoa, cu 17-13.